Nie płacz, Kordelio w ramach Lata w Teatrze

Po raz kolejny stowarzyszenie In gremio realizować będzie podczas wakacji projekt „Lata w Teatrze” współfinansowany przez Instytut Teatralny w Warszawie.

W terminie 16-31.07.2012 na terenie Gdyńskiego Liceum Autorskiego odbywać się będą warsztaty teatralne prowadzone przez profesjonalistw związanych na codzień z trójmiejską sceną teatralną. Edyta Janusz Ehrlich, Wioleta Karpowicz i Rafał Ostrowski prowadzić będą grupę aktorską. Tomasz Przyborowicz zajmie się grupą muzyczną. Monika Konczakowska poprowadzi zajęcia w grupie scenograficzno-kostiumowej. Aleksandra Ośko odpowiedzialna będzie za promocje projektu. Koordynatorem całości i autorką scenariusza jest kierowniczka Pomysłodalni. Odbiorcami zadania będą dzieci w wieku 7-14 lat z uszkodzonym słuchem (osoby głuche, głuchonieme, niedosłyszące, niesłyszące; dzieci rodziców niesłyszących) oraz dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych.
Wszystkie grupy przez ponad dwa tygodnie warsztatów przygotowywać sie będą do dwukrotnego wystawienia pantomimicznego spektaklu zatytulowanego „Nie płacz, Kordelio”, inspirowanego Szekspirowską historią „Króla Leara”. Bohaterkami przedstawienia zostaną przede wszystkim trzy córki Leara, Goneryla, Kordelia i Regana; pokazane zostane ich losy od czasu narodzin aż do podziału królestwa i niesłusznego wygnania Kordelii. Pantomima wzmocniona będzie scenografią dużych gabarytów. Spektakl zostanie pokazany w otwartej przestrzeni. Pierwszy pokaz odbędzie się 30 lipca o godz. 18.00 w ogrodzie Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej, kolejny zaprezentowany zostanie w przeglądzie offowym podczas XVI edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, 31 lipca o godzinie 15.00 (Teatr w Oknie, ul. Długa 50/51). Wstep wolny, wrażenia bezcenne.

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Tegoroczna piąta już edycja teatralnych półkolonii i warsztatów odbywa się między 30 czerwca a 31 sierpnia 2012 roku w dwudziestu sześciu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej. W tym roku obok projektów teatralnych w ramach programu realizowane są także projekty taneczne.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.
W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Centrum Kultury w Knurowie, Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej w Pietrzykowie, Fundacja MI-RO-RO w Kolbudach, Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA w Łośnie, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi, Bydgoski Teatr Lalek „Buratino” w Małej Nieszawce, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Fundacja im. ks. Siemaszki – Centrum Edukacyjne Radosna Nowina w Piekarach, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno – Teatralne „Stacja Szamocin” w Szamocinie, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Stowarzyszenie Teatr Wiczy w Toruniu, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej „Karpatka” w Zawadce Rymanowskiej, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Klub Kultury „Falenica” w Warszawie, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, HOBO Art Foundation w Warszawie, Stowarzyszenie Działań twórczych „Republika Warszawa” w Warszawie, Fundacja Artystyczna PERFORM w Warszawie, Stowarzyszenie „Niezależna Manufaktura Taneczna” we Wrocławiu, Towarzystwo Kultury Czynnej we Wrocławiu.

 

Zeszłoroczny projekt: zajrzyj tutaj.